PÉČE O TRVALKY


Péče o trvalky


zpět na HOME     zpět na PROJEKTYZAHRAD.CZ
 

Trvalky sázíme do dobře připravené půdy, podle nároků jednotlivých druhů. Do té doby než trvalky zakoření je nutné je několik týdnů po výsadbě dobře zalévat, aby nepřeschly.
V prvních dvou letech je potřebné trvalkovou výsadbu častěji plít, tak aby plevel vysázené rostliny nepřerůstal a neudusil. Později, až dojde k zapojení porostu nemusí být tato péče tak častá.
Trvalky je vhodné v době vegetace přihnojit. Vdobrých zahradních půdách stačí jednou za rok, v půdách chudých lze hnojit i častěji, obvykle jednou  v měsíci. Na jaře může hnojivo obsahovat více dusíku - N, v době květu využijeme hnojiva s vyšším podílem draslíku K.
Většinu trvalek je vhodné pod odkvětu ostříhat. Nevysilují se tvorbou semen a u některých druhů či rodů, např. Phlox paniculata, Gailardia, Heliopsis, tak značně prodloužíme dobu kvetení. Trvalky se zdřevnatělými výhonky řezem udžíme v kompaktním stavu, pdloužíme jejich životnost i množství a kvalitu květů. Některé druhy včetně travin, jsou však natolik zajímavé i v suchém stavu, že je necháme i přes zimu na zahradě a ostříháme je až na jaře. Některé choulostivější druhy je na zimu třeba přikrýt, aby nebyly poškozeny působením slunce a mrazu.
Jestliže se nám dobře rozrůstají, je možné jednotlivé trsy množit dělením. Obnovením trsu zabráníme stárnutí a prosychání, pro některé druhy zvláště typické.