KVĚTINY


Květiny


zpět na HOME     zpět na PROJEKTYZAHRAD.CZ
 

Květiny přinášejí do zahrady především barevnost, tvarovou rozmanitost a často také vůni. Používají se hlavně na vizuálně exponovaných místech, např. v blízkosti terasy, pergoly, podél cest či v blízkosti oken.
Dělíme je do několika skupin, letničky a dvouletky, cibuloviny a hlíznaté květiny, trvalky.
Letničky jsou rostliny, které nepřezimují. Na jaře se vysévají přímo do záhonu, nebo se předpěstovávají sazeničky, které se na záhon vysazují po 15.květnu. Mnoho předpěstovaných sazenic letniček se dá koupit v různých zahradnictvích či zahradnických centrech. Letničky  potřebují plné slunce a dostatečnou zálivku, pak se vyznačují bohatstvím barevných květů objevujících se od časného léta až do prvních mrazíků. Používají se především  do truhlíků, různých misek či závěsných nádob, jako obruba cest,na holých místech po cibulovinách nebo i jako popínavky. V záhonech je obvykle kombinujeme s trvalkami.
Cibuloviny a hlíznaté rostliny přezimují ve formě cibulí a hlíz. Některé na zimu vyjímáme z půdy a uchováváme je v chladné místnosti, jiné zůstávají na stanovišti po celou zimu. Většina cibulovin kvete brzy z jara a ohlašuje tak začátek nového vegetačního období. Můžeme je pěstovat jak na záhonech, tak i v trávníku, především sněženky, krokusy a narcisy. V tom případě je ovšem nutné trávu posekat teprve po uvadnutí lisů, aby měly cibule čas vyzrát. Ponechané neposečené ostrůvky trávy ovšem nevypadají v nízko sečeném trávníku dobře, proto je vhodné  pro tento účel vyčlenit celistvou část trávníku a ten pak posekat najednou.
Trvalky vytrvávají na stanovišti po dobu několika let. Je to rozmanitá skupina
s různými nároky na stanoviště, s různou dobou kvetení  i habitem. Nalezneme mezi nimi nízké půdopokryvné druhy i druhy dorůstající výšky až dvou metrů.
Jejich výhodou je rychlý růst a vytvoření zapojeného porostu brzy po vysazení, proto v prvních letech po realizaci s úspěchem hrají  roli dominanty zahrady, kterou teprve po několika letech začínají přebírat dřeviny.
Používají se především v záhonových výsadbách, které při správné volbě druhů kvetou od jara až do pozdního podzimu. Tyto záhony mohou být buď samostatné nebo jako předsadba před dřevinami, které jim poskytují vhodné pozadí. Trvalky jsou nezbytné také pro osázení skalek a různých vodních nádrží.