OPLOCENÍ


Oplocení


zpět na HOME     zpět na PROJEKTYZAHRAD.CZ
 

 Oplocení ohraničuje okraje pozemku nebo může pozemek rozdělovat do několika částí. Abychom předešli fádní monotonii, je vhodné střídat několik druhů materiálu nebo, při použití jednoho druhu materiálu, měnit výšku oplocení.
  Podle účelu a umístění volíme typ oplocení. Základním typem je zídka, plot anebo jejich kombinace.
Kombinované oplocení je velmi časté. Základem je zděná podezdívka a sloupky, plotová výplň bývá dřevěná nebo kovová.

Stavebním materiálem pro zídky bývá kámen, cihla, betonové tvárnice či litý beton.
Kamenné zídky je možné stavět z většiny druhů kamene, nejčastěji se však používá žula, vápenec, pískovec nebo břidlice. Lze  použít jak lomový kámen, tak kámen otesaný do bloků.
Cihla je pro stavbu zídky stejně jako kámen tradičním materiálem. Cihlové zídky mohou být velmi pěkné a mohou mít různý design podle toho jakým způsobem cihly při stavbě zídky pokládáme. Základními typy cihlové vazby je vazba na běhoun, na spáru a vazba anglická a vlámská.  Zídka s vazbou na běhoun by neměla přesáhnout výšku 1 m, zídka stavěná na spáru je ještě méně stabilní. Nejstabilnější, a proto nejvyšší, mohou být zídky s anglickou nebo vlámskou vazbou, neboť obsahují vázací cihly, které procházejí celou šířkou zídky.
Betonové tvarovky jsou větší než cihly, a proto je stavba zídky rychlejší a levnější než při použití cihel. Jako přerušení zídky nebo jako dekorativní prvek na malé ploše můžeme použít také betonové či terakotové plotovky různých tvarů, barev a velikostí.
Litý beton se používá především pro opěrné zídky a také jako podezdívka pro dřevěný nebo drátěný plot.
Každá zídka musí mít základy, které by měly ležet v nezámrzné hloubce 40 - 60 cm.
K ochraně koruny zídky před povětrnostními vlivy lze použít cihly, betonové dlaždice, střešní tašky nebo břidlici či dřevo.
Ploty nemusí mít tak masivní konstrukci, mhou být vzdušné a umožňovat průhledy. Materiály, ze kterých ploty stavíme jsou dřevo, kov a plast.
 Dřevěné ploty mohou být laťkové, palisádové, proplétané, horizontálně položené laťky a treláž. Zvláštním typem jsou ploty bambusové a proutěné.
Kovové ploty jsou dvojího typu, kované, podobné konstrukce jako plot laťkový  a ploty z drátěného pletiva. Kované ploty jsou typické především pro město a některé historické stavby a zahrady. Mohou být velmi dobře umělecky ztvárněny, ale jsou dosti drahé. V současné době se podobné ploty dělají také z lité oceli.
Ploty z drátěného pletiva jsou vzdušné a průhledné, mohou být dobrou oporou pro jemné popínavé rostliny. Takovéto ploty jsou levné a nenáročné na údržbu. Některé mohou mít např. plastovou povrchovou úpravu, což ještě prodlužuje jejich životnost.
Plastové ploty mají dlouhou dobu životnosti a jsou skoro bezúdržbové. Jejich nevýhodou je, že jsou lehké a křehké, proto je lze použít jen jako optické oddělení hranic pozemku.
Základní konstrukce  plotu je tvořena sloupky a plotovou výplní.
Nosné sloupky se zapouštějí do země či lépe do betonu. Takto usazené dřevěné sloupky ale rychle hnijí, proto je lepší nechat konce sloupků nad úrovní terénu a na sloupek připevnit kovový nebo betonový nástavec a ten pak teprve osadit do betonového základu. Plotovou výplň lze dělat přímo na místě nebo koupit již vyrobená plotová pole a ta pak připevnit k jednotlivým sloupkům. Jako ochranu před povětrnostními vlivy osadíme sloupky hlavicí a pod plotovou výplň položíme pás štěrku.