OSVĚTLENÍ


Osvětlení zahrady


zpět na HOME     zpět na PROJEKTYZAHRAD.CZ
 

Osvětlení je velmi důležitou součástí zahrady. Plní dvě základní funkce, jednak osvětluje cesty, schodiště i různá místa pobytu, jako je terasa, pergola či zahradní altán. Umožňuje nám tak prodloužit čas strávený v zahradě.
 Druhá funkce je dekorativní. Protože v noci je celá zahrada ponořena ve tmě, můžeme si vybrat, kterou scenerii či objekt (např. strom, výraznou skupinu trvalek, plastiku) pomocí světla zdůrazníme. Tím, že zvolíme jen některé části a detaily získá zahrada zcela jinou dimenzi a atmosféru než obvykle. Aby se dosáhlo požadovaného efektu, mělo by být svítidlo umístěno nízko a tak, aby neoslňovalo.  
Jiný případ jsou svítidla dekorativní svým vzhledem např. lampionky, svítící koule apod.
Existuje  mnoho různých druhů venkovních svítidel, všech možných tvarů a velikostí. Vhodný typ vybíráme podle účelu, které má plnit a podle celkového designu domu a zahrady. Doporučujeme jednodušší tvary jak pro bodové, tak i pro skupinové osvětlení. Svítidlo lze umístit na zeď, zapíchnout do země, či zavěsit na větev nebo trám pergoly.
Vedení elektroinstalace  musí být dobře izolováno a položeno v zemi alespoň 30 cm pod povrchem země. Veškerá svítidla a zásuvky musí být vodotěsné a musí splňovat veškeré bezpečnostní a technické normy.